Bežné omyly týkajúce sa nebezpečenstva používania vodíka

Vodík sa nesprávne považuje za nebezpečný a výbušný vzhľadom na informácie o vodíkovej bombe a niekoľko nehôd nesprávne pripisovaných vodíku (napríklad katastrofa vzducholode Hindenburg a problémy s kozmickou loďou Apollo 13). Ďalej uvádzame stručné informácie o tom, čo sa v skutočnosti v uvedených prípadoch stalo:

Vodíková bomba

Vo vodíkovej (H2) bombe prebieha fúzia atómov vodíka, pri ktorej sa uvoľňuje obrovská energia, ktorá spôsobí výbuch bomby. Tento proces je absolútne odlišný od horenia H2. Keď H2 chemicky horí, uvoľňuje sa omnoho menšie množstvo energie bez výbuchu. Bez fúzie atómov vodíka nedochádza k výbuchu.

Katastrofa vzducholode Hindenburg

Štúdie Addisona Baina, bývalého výskumného pracovníka NASA, a Williama D. Van Vorsta, chemického inžiniera v spoločnosti UCLA, potvrdzujú, že vzducholoď začala horieť, keď elektrický výboj zapálil veľmi horľavú povrchovú vrstvu, ktorá pokrývala bavlnený povrch lode. Povrchová vrstva bola vyrobená z hliníkových častíc a bola veľmi horľavá. Spôsob, akým bol povrch lode upevnený ku kostre, umožnil vytvorenie elektrostatického náboja na povrchu, v dôsledku čoho elektrický prúd z vysoko nabitého povrchu lode preskočil na jej kostru.

Ako zistili bývalý výskumný pracovník NASA a technik v spoločnosti UCLA – vodík nebol príčinou požiaru lode Hindenburg.
Novinky spoločnosti UCLA
Novinky obsahujú informácie o príčinách katastrofy vzducholode Hindenburg. Obsahujú citácie Williama D. Van Vorsta, emeritného profesora pre chemické inžinierstvo UCLA, a Addisona Baina, bývalého manažéra pre oblasť vodíkových programov Kennedyho vesmírneho centra NASA. Práve A. Bain odhalil skutočnú príčinu požiaru.

Apollo 13

Dňa 11. apríla 1970 spustila NASA vesmírnu misiu Apollo 13. Dva dni po vypustení lode sa zapli ventilátory v kyslíkovej nádrži č. 2, v dôsledku čoho došlo k skratu vodičov ventilátora a požiaru. Požiar oslabil nádrž a nádrže 1 a 2 vybuchli. Výbuch nesúvisel s vodíkovým palivom ani s palivovými článkami, ktoré napájajú rakety.


Späť k palivovým článkom

Vyskytla sa chyba, opravte údaje v označených poliach.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

S čím vám môžeme pomôcť?

  1. Aký druh otázky?

Pokiaľ preferujete telefonický kontakt, možete nás kontaktovať na čísle 0800 100 700.

X

Táto stránka používa súbory cookie na ukladanie informácií vo vašom počítači. Niektoré sú nevyhnutné na správne fungovanie našej stránky; iné nám pomáhajú lepšie porozumieť našim zákazníkom. Používaním tejto stránky súhlasíte s umiestnením týchto súborov cookie. Prečítajte si našu Právnu poznámku a dozviete sa viac.

Zatvoriť