Základné informácie o vodíku

Vodík je vynikajúce palivo z mnohých dôvodov. Spaľovanie vodíka je najčistejšie a účinnosť je najvyššia. Vodík možno použiť na výrobu elektrickej energie a elektrickú energiu možno použiť na výrobu vodíka. Vytvára sa tak energetická slučka, ktorá je obnoviteľná a nie je škodlivá pre životné prostredie. Vodík sa chemicky viaže s väčšinou prvkov, a preto sa už dlhé roky používa v širokej škále aplikácií ako priemyselná chemikália. Vo vozidlách možno používať vodík dvoma spôsobmi: na výrobu elektrickej energie v palivových článkoch (najčistejšia možnosť) alebo v motore s vnútorným spaľovaním, v ktorom sa v porovnaní s inými palivami významne znižujú emisie.

Čo je vodík?

 • Vodík je veľmi rozšírený prvok, ktorý tvorí približne tri štvrtiny hmoty vo vesmíre. Vodík sa nachádza vo vode, ktorá pokrýva 70 % zemského povrchu, a nachádza sa aj vo všetkých organických hmotách.
 • Vodík je najjednoduchším plynom vo vesmíre. Skladá sa z jedného protónu a jedného elektrónu.
 • Vodík je najľahší zo všetkých prvkov a plynov a je 14-krát ľahší než vzduch. Uniknutý plynný vodík sa okamžite rozptýli vo vzduchu a neznečisťuje zemský povrch ani povrchové vody.
 • Vodík je bezfarebný, bez zápachu a nie je jedovatý. Nespôsobuje kyslé dažde, nenarúša ozónovú vrstvu a neprodukuje škodlivé emisie.

Prečo je vodík najúčinnejším palivom?

 • Vodík má najvyššiu spaľovaciu energiu na kilogram v porovnaní s inými palivami, čo znamená, že z hmotnostného hľadiska je účinnejší ako všetky ostatné palivá, ktoré sa v súčasnosti používajú. 
 • Vodík ponúka 2-až 3-krát viac energie ako väčšina bežných palív. Priamo sa spája s kyslíkom, v dôsledku čoho sa uvoľňuje veľké množstvo energie vo forme tepla.

Prečo je vodík najčistejším palivom?

 • Na rozdiel od palív obsahujúcich uhlík spaľovaním vodíka nevznikajú žiadne škodlivé vedľajšie produkty. Po spojení vodíka a kyslíka v palivovom článku vzniká iba energia a čistá voda.

Ako sa vyrába vodík?

 • Reformovanie zemného plynu aplikáciou tepla je v súčasnosti najhospodárnejším spôsobom výroby vodíka.
  Elektrolyticky sa vodík vyrába použitím elektrického prúdu na rozloženie vody na vodík a kyslík.

Ako sa vodík používa?

 • Vodík sa denne používa v plynnej a kvapalnej forme v mnohých priemyselných odvetviach vrátane ropného priemyslu a v procesoch na výrobu chemikálií, potravín a elektroniky.
 • Palivo s názvom Towngas, ktoré sa používalo na začiatku 20. storočia, bolo z 50 % vodíkom.
 • Vodík sa používa ako palivo do raketoplánov NASA.

Späť k palivovým článkom

Vyskytla sa chyba, opravte údaje v označených poliach.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

S čím vám môžeme pomôcť?

 1. Aký druh otázky?

Pokiaľ preferujete telefonický kontakt, možete nás kontaktovať na čísle 0800 100 700.

X

Táto stránka používa súbory cookie na ukladanie informácií vo vašom počítači. Niektoré sú nevyhnutné na správne fungovanie našej stránky; iné nám pomáhajú lepšie porozumieť našim zákazníkom. Používaním tejto stránky súhlasíte s umiestnením týchto súborov cookie. Prečítajte si našu Právnu poznámku a dozviete sa viac.

Zatvoriť