Air Products

Zastavme sa na chvíľu a zadívajme do oblohy, obklopuje nás vesmír žiariacich plynov…

Viac
Ako padlý anjel
Pútnik na vrchole českej hory Velká Deštná pozerá na zimnú oblohu ako padlý anjel. Na nebi je Galaxia Mliečna cesta s nápadnými ružovými hmlovinami žiariaceho vodíka. Oranžový odtieň nedodávajú nebu riedke oblaky, ale žiarenie kyslíkovodíkových molekúl vysoko v atmosfére.
Viac
 
Viac
Zimný vesmír nad Oravou
Zimnej nočnej krajine nad Oravskou Lesnou dodáva rozprávkový nádych farebný vesmír. Vidíme emisné vodíkové hmloviny svietiť do ružova, alebo modré hviezdy, ktorých povrchové teploty presahujú 20 tisíc stupňov Celsia. Naše oči, bohužiaľ, nie sú v noci na farby tak citlivé ako fotoaparát.
Viac
 
Viac
Unesení polárnou žiarou
Dav na lodi MS Norröna je zaplavený vlnou neopísateľnej radosti z náhlej polárnej žiary nad Faerskými ostrovmi. Žiary vznikajú ako reakcia kyslíka a dusíka so spŕškou nabitých častíc zo Slnka. Všeobecne je k žiaram najviac prajné obdobie rovnodenností.
Viac
 
Viac
Zelené plamene svetielkujúceho kyslíka
Vysoko nad zemou, viac ako 90 kilometrov, v riedkom vzduchu slabo svetielkuje kyslík. Zelený odtieň žiarenia, odborne nazývaný airglow, pripomína plaziace sa plamene a je vybudený ultrafialovým žiarením zo Slnka. Žiara na obzore je škodlivé svetelné znečistenie z miest.
Viac
 
Viac
Zjavenie červeného prízraku
Ďalekohľad na observatóriu Paranal v Čile pred vychádzajúcou Mliečnou cestou a ružovkastou hmlovinou doplňuje úplne vpravo niečo naozaj pozoruhodné. Prchavý nadoblačný blesk, tzv. červený škriatok, ktorý vyšľahol nad vzdialenou búrkou a nabudil častice dusíka.
Viac
 
Viac
Tajomné zatmenie Slnka
Úplné zatmenie Slnka patrí medzi tie najpozoruhodnejšie prírodné úkazy. Okolo zatmeného Slnka sa ukáže mysticky vyzerajúca koróna tvorená riedkym prostredím ionizovaných častíc. Ďalšie zatmenie nastane budúci rok 2. júla, viditeľné z Čile a Argentíny.
Viac
 
Viac
V tieni Zeme
Keď Mesiac v splne prechádza zemským tieňom, vidíme úplné mesačné zatmenie. Plynový obal Zeme ako optický hranol láme do tieňa Zeme červenú žiaru Slnka a Mesiac sčervenie. Práve tohto roku 27. júla bude z Európy vidieť najdlhšie zatmenie v tomto storočí. Nepremeškajte to!
Viac
 
Viac
Meteorický roj Perzeíd nad Veľkou Fatrou
Každý rok okolo 12. augusta prechádza Zem prúdom drobných častíc z kométy Swift-Tuttle. Tie ohromnou rýchlosťou vstupujú do atmosféry a trením o molekuly vzduchu žiaria ako meteory. Tohto roku budú mať Perzeidy skvelé podmienky. Skúste sa tiež pozerať!
Viac
 
Viac
Mliečna cesta v púšti Atacama
Mliečnu cestu, našu Galaxiu je najlepšie vidieť v septembri. Na snímke z čilskej púšte Atacama sa vznáša jej centrum vysoko nad krajinou. Tmavé prerušenia v páse sú v skutočnosti oblasti chladného riedkeho plynu a prachu, ktoré ako dymová clona neprepúšťajú svetlo vzdialených hviezd.
Viac
 
Viac
Horiaci vesmír nad Kalahari
Dokonalá hviezdna noc nad africkou púšťou Kalahari. Cez prašný vzduch sú na nebi viditeľné obrie kozmické hmloviny žiariaceho vodíka, z ktorých sa niektoré dajú vidieť voľným okom. Na fotke vyzerajú ako žiar, ale v skutočnosti sú nesmierne chladné.
Viac
 
Viac
Farebný svet jesene
Prečo jeseň hýri naozaj všetkými farbami? Za jasných dní rozptyľujú slnečný svit vo svojej farbe listy, ktoré dodávajú teplé odtiene. Modrý odtieň neba zase zaisťujú molekuly vzduchu, ktoré najviac rozptyľujú krátkovlnné žiarenie.
Viac
 
Viac
Planéta Maleho princa
Malý princ na svojej malej planéte vzhliada do vesmíru. Je zimný rozprávkový čas, čas slnovratu, a na nebi svieti preďaleká, ale jasná hviezda. Prichádza noc splnených želaní.

Stáhněte si fotografie na Vaši plochu počítače 

O fotografovi

Petr Horálek se narodil v roce 1986 v Pardubicích, kde již v útlém věku podlehl kouzlu hvězdného nebe. Ve stejném městě začal ve svých 12 letech navštěvovat astronomický kroužek na tamější hvězdárně pod vedením dnes již zesnulého Václava Knolla. Astronomie ho neopustila ani po maturitě, proto se rozhodl vystudovat bakalářský program Astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V profesním i ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie, především prostřednictvím populárních astronomických přednášek, textů a fotografií. Jeho největší vášní v astronomii je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů, zejména slunečních a měsíčních zatmění, která ho uchvátila již v dětství a za nimiž cestuje po celém světě.

Autor je úspěšný astrofotograf, jehož fotografie nočního nebe a vzácných nebeských úkazů jsou celosvětově uznávány. Několik jeho fotografií bylo vybráno NASA jako prestižní astronomické snímky dne (Astronomy Picture Of the Day – APOD). Na začátku roku 2015 ho jako prvního Čecha pozvala Evropská jižní observatoř v Chile (ESO) k funkci fotografického ambasadora. Některé jeho fotografie byly publikovány i v renomovaném časopise Sky&Telescope. Snímky autora můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek.

Pro velký zájem ze strany zahraničních čtenářů jsou jeho stránky vedeny převážně v angličtině. V roce 2015 byla po autorovi pojmenována Mezinárodní astronomickou unií (IAU) planetka 6822 Horalek obíhající Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Srdcem je však autor především velký romantik, kterého pohledy do vesmíru doslova nutí prožívat nová a nová dobrodružství po celém světě. A to vše s jediným cílem: Získat dokumentační materiál a pomocí něho a zároveň svou popularizačně astronomickou činností, fotografiemi nebo literární tvorbou zanechat odkaz lidem, kteří možná ani netuší, co krásného hvězdnaté nebe nabízí. A o co bohužel lidstvo připravuje nové generace přebytečným a neúčelným pouličním osvětlením ve městech při své touze po přepychu. Prostřednictvím nakladatelství Albatros jste se s autorem mohli k cestování za výjimečnými nebeskými úkazy a pohledy do hvězdnatého nebe přidat již dvakrát: v populárně astronomické knize Tajemná zatmění (2015) o nejkrásnějších přírodních úkazech a v cestopise Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) o výletech po světě za neotřelými zážitky a jedním obrovským snem. V roce 2017 mu vyšla třetí knížka, audiovizuální projekt Nebeské symfonie.

More information about Petr Horálek: www.astronom.cz/horalek

Na začiatku
Na začiatku