logo Go to Home Page

Surové, tučné, mastné ryby

MAP: Osvedčený spôsob, ako efektívne predĺžiť trvanlivosť vašich surových, tučných a mastných rybích produktov

Potraviny: Modrá ryba, Kapor, Úhor, Halibut grónsky, Sleď, Makrela, Sardinka, Skalný losos, Losos, Sardinky, Šroty, Šproty, Mečiar, Pstruh, Tuniak, Whitebait, iné položky

Odporúčaná zmes plynov
40 % CO₂ 
60 % N2
S trochou zvyškového kyslíka

Vyššie uvedené plyny a zmesi slúžia na všeobecné usmernenie. Ak chcete identifikovať optimálny plyn pre váš produkt a proces, odporúčame vám vykonať skúšku produktu s pomocou Air Products špecialistu na plyn MAP. 

Skladovacia teplota
•Zákonné maximum*: 8°C
•Odporúčané: -1°C až +2°C

Dosiahnuteľná trvanlivosť
•Vo vzduchu: 2-3 dni 
•V MAPE: 4-6 dní

Princíp kazových organizmov a mechanika
Pseudomonas Druhy (vo vzduchu), baktérie mliečneho kvasenia, Enterobacteriaceae, Shewanella Druh, Photobacterium Druh, Aeromonas druhov.

Medzi riziká otravy jedlom patrí
Clostridium botulinum (neproteolytické E, B a F), Vibrio parahaemolyticus, Salmonella Druhov a Listeria monocytogenes.

Typické MAP stroje
Maloobchodné
•TFFS – Thermoform-fill-seal
•PTLF – Predtvarovaná tácka a krycia fólia

Typické typy balíkov
Maloobchod: Podnos a krycia fólia

Príklady typických materiálov MAP
Podnos: 
•PVC/PE
•APET/PE
•HDPE
•EPS/EVOH/PE

Fólia na pokrytie a/alebo vankúše:
•PET/PE-EVOH-PE
•OPA/PE-EVOH-PE
•OPP/PE-EVOH-PE
•PET/PVdC/PE

Hlavné mechanizmy kazenia ovplyvňujúce kvalitu rýb a morských plodov sú výsledkom mikrobiálnych a oxidačných aktivít. Ryby a morské plody veľmi rýchlo podliehajú skaze kvôli ich vysokému a w neutrálne pH a prítomnosť autolytických enzýmov, ktoré spôsobujú rýchly vývoj nežiaducich pachov a chutí.

Ryby majú zvyčajne obzvlášť veľkú mikrobiálnu záťaž v dôsledku ich pôvodu v studenej vode, spôsobu odchytu a prepravy na breh, vypitvaniu a zadržaniu kože v maloobchodných porciách. Mikrobiálna aktivita spôsobuje rozklad rybieho proteínu, čo vedie k vzniku nežiaduceho rybieho zápachu. Oxidačná žltnutie nenasýtených tukov v mastných rybách má za následok aj ďalšie nepríjemné pachy a chute.

MAP je veľmi efektívna technológia na oddialenie bakteriálneho znehodnotenia a nežiaduceho sfarbenia v dôsledku oxidácie rýb a morských plodov. MAP je obzvlášť účinný pri predlžovaní trvanlivosti produktov z bielej ryby. Pre biele ryby, kôrovce a mäkkýše sa odporúča zmes plynov obsahujúca 30 % O₂, 40 % CO₂ a 30 % N2. Pre mastné rybie produkty sa odporúča zmes plynov obsahujúca 40 % CO₂ a 60 % N2. Zahrnutie CO₂ je nevyhnutné na inhibíciu bežných aeróbnych kaziacich sa baktérií, ako napr Pseudomonas Druhov (vo vzduchu).

Pri maloobchodných baleniach rýb a iných morských plodov však príliš vysoký podiel CO₂ v plynnej zmesi môže spôsobiť zrútenie balenia, nadmerné odkvapkávanie a v produktoch z morských plodov konzumovaných za studena, ako je kraby, kyslú príchuť podobnú šerbetu.

O₂ je potrebný na zabránenie rastu Clostridium botulinum Typ E, zmeny farby a bielenie a zníženie odkvapkávania v baleniach bielych rýb, kôrovcov a mäkkýšov MA. O2 je však prednostne vylúčený z MA packov s mastnými rybami, aby sa inhibovalo oxidačné žltnutie. Odporúča sa pomer plyn/produkt 2:1.

Len ryby a morské plody najvyššej kvality by sa mali používať, aby sa využili výhody predĺženej trvanlivosti MAP. Dosiahnuteľná skladovateľnosť bude závisieť od druhu, obsahu tuku, počiatočnej mikrobiálnej záťaže, zmesi plynov a teploty skladovania. Dodržiavanie odporúčaných teplôt chladenia a správnych hygienických a manipulačných postupov počas celého reťazca od odchytu po spotrebu je nevyhnutné na zaistenie bezpečnosti a predĺženej trvanlivosti produktov z rýb a morských plodov.

*Nariadenia o bezpečnosti potravín (kontrola teploty) z roku 1995 uvádzajú, že maximálna skladovacia teplota pre chladené potraviny podliehajúce skaze je 8 °C. Ak je to vedecky odôvodnené, bude existovať flexibilita na zmenu tohto. Pre zákonné požiadavky na skladovanie, prosím, kontaktujte Campden BRI.

Please use the area below to submit your enquiry. It will then be passed on to our MAP Experts for a response.
ex. 123-456-7890