logo Go to Home Page

Surové červené mäso

MAP: Osvedčený spôsob, ako efektívne predĺžiť trvanlivosť vašich mäsových výrobkov

Potraviny: Hovädzie mäso, koza, zajac, kôň, jahňacie mäso, bravčové mäso, králik, teľacie mäso, zverina, diviak, iné položky

Odporúčané zmesi plynov
70-80 % O2
20-30% CO₂

Vyššie uvedené plyny a zmesi slúžia na všeobecné usmernenie. Ak chcete identifikovať optimálny plyn pre váš produkt a proces, odporúčame vám vykonať skúšku produktu s pomocou Air Products špecialistu na plyn MAP.

Skladovacia teplota
•Zákonné maximum*: 8°C
•Odporúčaná teplota: -1°C až +2°C
Dosiahnuteľná trvanlivosť
•Vo vzduchu: 2-4 dni
•V MAPE: 5-8 dní
Princíp kazových organizmov a mechanika
Pseudomonas druhy (vo vzduchu), Brochothrix druhy, baktérie mliečneho kvasenia, Mikrokoky, Enterobacteriaceae, kvasnice a plesne.
Medzi riziká otravy jedlom patrí
Clostridium druh, Salmonella druh, Staphylococcus aureus, Bacillus druh, Listeria monocytogene s, E.coli a E.coli 0157. Yersinia enterocolitica môže byť dôležité pre bravčové mäso.
Typické MAP stroje
•TFFS – Thermoform-fill-seal
•PTLF – Predtvarovaná tácka a krycia fólia
Typické typy balíkov
Maloobchod: Podnos a krycia fólia
Príklady typických materiálov MAP
Podnos:
•PVC/PE
•APET/PE
•EPS/EVOH/PE

Pokrytie:
•PET/PVDC/PE
•PET/PE-EVOH-PE
•OPA/PE-EVOH-PE
•OPP/PE-EVOH-PE

Dva hlavné mechanizmy kazenia, ktoré ovplyvňujú trvanlivosť surového červeného mäsa, sú mikrobiálny rast a oxidácia červeného oxymyoglobínového pigmentu.

Keď sa červené mäso uchováva v správnych chladených podmienkach, rozhodujúcim vplyvom na trvanlivosť produktu je rýchlosť oxidácie červeného oxymyoglobínového pigmentu na jeho hnedú oxidovanú formu, metmyoglobín. Z tohto dôvodu sú pre MAP červeného mäsa potrebné vysoké koncentrácie O₂, aby sa udržala požadovaná jasne červená farba po dlhšiu dobu. Vysoko pigmentované červené mäso, ako je zver a diviak, vyžadujú vyššie koncentrácie O₂.

Aeróbne kaziace baktérie, ako napr Pseudomonas Druhy, ktoré normálne prevládajú na červenom mäse, sú inhibované CO₂. V dôsledku toho sa na vytvorenie dvojitého účinku stability červenej farby a mikrobiálnej inhibície odporúčajú zmesi plynov s obsahom 20-30 % CO₂ a 70-80 % O₂ na predĺženie skladovateľnosti červeného mäsa v chlade z 2-4 dní na 5-8 dní. dní a ešte dlhšie. Často sa odporúča pomer plyn/produkt 2:1. Dodržiavanie odporúčaných teplôt chladenia a dobrá hygiena a manipulácia v celom mäsiarstve, MAP, distribučnom a maloobchodnom reťazci je tiež životne dôležitá pre zaistenie bezpečnosti a predĺženej trvanlivosti výrobkov z červeného mäsa.

Červené mäso poskytuje ideálne médium pre rast širokého spektra mikroorganizmov kaziacich sa a otravujúcich jedlom. Treba poznamenať, že červené mäso sa pred konzumáciou následne varí a náležitá tepelná úprava postačuje na usmrtenie vegetatívnych buniek baktérií spôsobujúcich otravu jedlom. Riziko otravy jedlom sa preto výrazne znižuje náležitým varením

*Nariadenia o bezpečnosti potravín (kontrola teploty) z roku 1995 uvádzajú, že maximálna skladovacia teplota pre chladené potraviny podliehajúce skaze je 8 °C. Ak je to vedecky odôvodnené, bude existovať flexibilita na zmenu tohto. Pre zákonné požiadavky na skladovanie, prosím, kontaktujte Campden BRI.
Please use the area below to submit your enquiry. It will then be passed on to our MAP Experts for a response.
ex. 123-456-7890