logo Go to Home Page

Vodík

Air Products zaujal vedúcu pozíciu vo vývoji vodíkových technológií, ktoré poskytujú spoľahlivú a odolnú energiu a znižujú emisie skleníkových plynov.

Našu prvú vodíkovú čerpaciu stanicu sme nasadili v roku 1993 a vyvinuli sme rozsiahle patentové portfólio súvisiace s technológiou dodávky a dávkovania vodíka. Významný pokrok sa dosiahol – a stále sa dosahuje – vo využívaní vodíka ako dopravného paliva a paliva na výrobu energie. S viac ako 60-ročnými skúsenosťami s vodíkom je Air Products na čele vývoja technológie vodíkovej energie.

World’s Largest Carbon Capture for Sequestration Facility

Air Products will invest $4.5B to build-own-operate the world’s largest blue hydrogen production facility, producing over 750 MMSCFD of blue hydrogen in Louisiana, USA. A portion of the blue hydrogen will be compressed and supplied to customers by our U.S. Gulf Coast pipeline network; the balance will be used to make blue ammonia that will be transported around the world and converted back to blue hydrogen for transportation and other markets.

The megaproject will also capture over five million metric tons per year of CO₂, making it the largest carbon capture for sequestration facility in the world. Numerous studies have shown that Louisiana’s geology is some of the best in the world for permanent geologic sequestration.

The project is expected to be operational in 2026. 

Projekt spoločného podniku umožní výrobu bezuhlíkového vodíka pre autobusy a nákladné autá po celom svete.

Najväčší bezuhlíkový vodíkový projekt na svete

Sme hrdí na to, že môžeme prispieť k tomu, aby sa sen o bezuhlíkovej energii stal skutočnosťou. Air Products spolu s ACWA Power a NEOM podpísali dohodu o $5 miliardovom svetovom zariadení na výrobu bezuhlíkového amoniaku na báze vodíka poháňaného obnoviteľnou energiou. Projekt, ktorý sa nachádza v NEOM, novom modeli pre trvalo udržateľný život v Saudskej Arábii, dodá 650 ton bezuhlíkového vodíka denne na celosvetovú prepravu a ušetrí svetu tri milióny ton CO₂ ročne. 

Projekt spoločného podniku, ktorého spustenie je naplánované na rok 2025, je založený na overenej technológii svetovej úrovne a bude zahŕňať inovatívnu integráciu viac ako štyroch gigawattov obnoviteľnej energie zo slnečnej, veternej a akumulačnej energie; výroba 650 ton vodíka za deň elektrolýzou pomocou technológie thyssenkrupp prostredníctvom našej exkluzívnej zmluvy o strategickej spolupráci; produkcia dusíka separáciou vzduchu pomocou technológie Air Products; a produkciu 1,2 milióna ton bezuhlíkového amoniaku ročne pomocou technológie Haldor Topsoe prostredníctvom našej globálnej dohody o aliancii. 

Air Products bude výhradným odberateľom bezuhlíkového amoniaku, ktorý plánujeme prepravovať po celom svete, aby bol oddelený na výrobu bezuhlíkového vodíka pre dopravný trh. Zaviazali sme sa poskytovať vodík bez obsahu uhlíka prostredníctvom rôznych zdrojov po celom svete, aby sme zlepšili kvalitu ovzdušia a trvalú udržateľnosť. 

Landmark New Net-zero Hydrogen Energy Complex in Canada

Air Products and its subsidiary Air Products Canada Ltd., in conjunction with the Government of Canada and the Province of Alberta, are planning to build a landmark new net-zero hydrogen energy complex.

The project will begin with a transformative $1.3 billion (CAD) net-zero hydrogen production and liquefaction facility expected onstream in 2024. Air Products will deploy advanced hydrogen technology and innovative design to deliver net-zero emissions. The new facility will capture over 95 percent of the carbon dioxide (CO₂) from the feedstock natural gas and store it safely back underground. Hydrogen-fueled electricity will offset the remaining five percent of emissions.

The clean energy complex will help refining and petrochemical customers served by the Air Products Heartland Hydrogen Pipeline to reduce their carbon intensity. The complex also marks a first in the wider use of hydrogen in Alberta, enabling the production of liquid hydrogen to be an emissions-free fuel in the transportation sector, and to generate clean electricity. This is expected to have a positive impact in lowering Alberta’s carbon emissions.


Pokrok v vodíkových technológiách

Sme zodpovední za zavádzanie mnohých noviniek na trhu s vodíkovou energiou. Tu je len niekoľko.

Vysokotlakové návesy na dodávku kompozitov

Nasadil prvý 7500 psi príves na dodávku vodíka do automobilových staníc, čo umožnilo znížiť náklady na distribúciu a čerpacie stanice

Dvojfázové prívesy na kvapalný vodík

Nasadený jediný vodíkový príves na svete, ktorý dokáže dopravovať kvapalný aj plynný vodík, ktorý možno použiť na zníženie nákladov na distribúciu vodíkového paliva

Kryogénna dvojfázová kompresia

Navrhnutý a nasadený jediný dvojfázový kryogénny kompresor, ktorý umožňuje zníženie kapitálu, nižšie prevádzkové náklady a vysoký výkon na čerpacích staniciach na báze kvapalného vodíka

Protokoly vodíkového paliva

Vyvinuté a patentované palivové protokoly, ktoré umožňujú bezpečné, efektívne a spoľahlivé dávkovanie vodíka do vozidiel

Malé reformátory parného metánu na mieste

Vyvinutý najmodernejší generátor vodíka na mieste, ktorý umožňuje distribuovanú výrobu vodíkového paliva

Trigenerácia z elektrárne na palivové články s roztaveným uhličitanom

Viedol projektový tím využívajúci kľúčové technológie Air Products na premenu biometánu na obnoviteľné teplo, elektrinu a vodík v mestskej čistiarni odpadových vôd

Zľava doprava: Dr. Sahel N. Abduljauwad, rektor Univerzity pre ropu a minerály kráľa Fahda (KFUPM) a predseda spoločnosti Dhahran Techno Valley Holding Company (DTVC); Seifi Ghasemi, predseda, prezident a generálny riaditeľ Air Products; a Amin H. Nasser, prezident a generálny riaditeľ Saudi Aramco

Prvá vodíková čerpacia stanica v Saudskej Arábii

Saudi Aramco a Air Products spoločne postavili prvú vodíkovú čerpaciu stanicu v Saudskej Arábii, čo predstavuje prvý krok v rozvoji prepravy vodíka na báze ropy v rámci kráľovstva. Čerpacia stanica spája priemyselné a technologické skúsenosti Saudi Aramco s našimi know-how a skúsenosťami v oblasti vodíkového paliva. 

Nová stanica, ktorá sa nachádza v Technologickom centre Air Products vo vedeckom parku Dhahran Techno Valley, zahŕňa našu patentovanú technológiu vodíkového palivového systému H2fM®, ktorá zásobuje počiatočnú flotilu šiestich elektrických vozidiel Toyota Mirai s palivovými článkami vysoko čistým stlačeným vodíkom. Údaje zozbierané počas pilotnej fázy tohto projektu poskytnú cenné informácie pre posúdenie budúcich aplikácií tejto vznikajúcej a rôznorodej dopravnej technológie v miestnom prostredí. 

VEDENIE VODÍKOVEJ ENERGIE

1992

started serving Indonesia

3

production facilities in Gresik, Cikarang and Seimangkei

2 million

accident-free hours worked

Prívesy na kvapalný vodík navrhnuté pre bezpečnosť

Naše 10 000 galónové prívesy na kvapalný vodík, používané v energetike a na iných priemyselných trhoch, boli navrhnuté na bezpečné vykladanie kvapalného vodíka, najmä na čerpacích staniciach umiestnených v husto obývaných oblastiach. Vďaka novým dávkovacím pripojeniam na plnenie a odoberanie kvapalného vodíka umožňujú naše návesy H2fM® vykladanie takmer bez vetrania a spĺňajú všetky regulačné požiadavky.

Návesy sú postavené v 30-stopovom kontajneri ISO, ktorý spĺňa špecifikácie prenosných nádrží OSN, a sú navrhnuté pre trh s energiou, aby vyhovovali povoleniu na splnenie požiadaviek na bezpečnú vzdialenosť. Naše prívesy H2fM® tiež spĺňajú normy ASME Section X11 a majú schválenia tretích strán ABS a DOT-SP.

DIAĽKOVÉ ZÁSOBOVANIE VODÍKOM

Na základe našich rozsiahlych skúseností s vodíkom a príspevkov k vývoju technológie palivových článkov, Air Products navrhol prenosné vodíkové palivo H2fM®, aby poskytovalo vodíkové palivo kedykoľvek a kdekoľvek je to potrebné. Kompletne so skladovaním a výdajom paliva je možné naše prenosné vodíkové palivo prepravovať z miesta na miesto, aby bola zabezpečená každodenná nepretržitá dostupnosť paliva do vodíkového vozidla. Pomocou bezdrôtovej telemetrie môžeme na diaľku monitorovať hladinu paliva a dopĺňať prenosné vodíkové palivo na mieste alebo ho vymeniť za plnú jednotku, keď je množstvo vodíka v sklade nízke. V súčasnosti je v USA a na celom svete v prevádzke 17 Air Products prenosných vodíkových palív.

Naše riešenia H2fM® vám môžu pomôcť do budúcnosti.

Ponúkame dodávku kvapalného a plynného vodíka a široké portfólio riešení infraštruktúry pre palivá.

Uč sa viac