Spolu s plynmi a zariadeniami špeciálne vyvinutými na úpravu vody majú odborníci Air Products hlboké sektorové znalosti a skúsenosti získané počas mnohých rokov práce v sektore, aby plne porozumeli vašim požiadavkám a poskytli vhodné riešenie. Naši experti na konkrétny sektor sú k dispozícii, aby diskutovali o tom, ako môžu naše plyny, zariadenia a odborné znalosti poskytnúť spoľahlivé riešenia a ako môžu byť prínosom pre každú rybiu farmu.
V závislosti od druhu rýb a vlastností farmy môžu Air Products vodárenskí špecialisti určiť požiadavky a najlepší spôsob vstrekovania a kontroly hladín rozpusteného kyslíka. Každý druh rýb a konfigurácia farmy sú odlišné a vyžadujú si špecifickú štúdiu, aby bolo možné poskytnúť optimálne riešenie. Na základe dlhoročných skúseností v tomto sektore môže Air Products špecifikovať najvhodnejšie riešenie od prevzdušňovačov čistého kyslíka až po sondy a vysielače rozpusteného kyslíka. Okrem toho môže Air Products navrhnúť panel vstrekovania kyslíka tak, aby optimálne spravoval celý systém v závislosti od počtu prevzdušňovačov.
Kyslík, ozón a oxid uhličitý sú hlavné plyny dodávané Air Products a bežne používané pre procesy akvakultúry. Čistý kyslík sa bežne používa na udržanie dobrej hladiny kyslíka pre hospodárske zvieratá. Môže zvýšiť produktivitu a znížiť úmrtnosť. Okrem toho zaisťuje, že hospodárske zvieratá sú vždy udržiavané v najlepšej kondícii znížením účinkov stresu. Pri opätovnom použití vody sa môže použiť aj ozón na jej dezinfekciu a predchádzanie chorobám. Oxid uhličitý sa tiež používa na následnú transformáciu potravinárskych produktov.
Poskytnúť rieke dostatok kyslíka na pokrytie potrieb ekosystému po prúde. Cieľom je zachovať ryby nažive tým, že sa do vody dostane kyslík potrebný pre ich život.
Generátory ozónu na báze vzduchu sú obrovskými spotrebiteľmi energie. Je tiež potrebné upraviť prúd vzduchu predtým, ako vstúpi do generátora ozónu, aby sa do systému nedostala vlhkosť a organické znečisťujúce látky. Táto požiadavka na predúpravu spojená s vysokou potrebou energie spôsobuje, že prevádzka a údržba vzduchového systému je nákladná. Použitím čistého kyslíka možno náklady na energiu znížiť trojnásobne a zároveň eliminovať potrebu drahých predbežných úprav vzduchu. Vďaka tomu je roztok čistého kyslíka nákladný pre vzduchový systém a zároveň ponúka množstvo technických výhod počas prevádzky.
Aby sa kyslík sformoval na ozón, molekuly kyslíka musia byť popraskané a reformované. To berie energiu vo forme elektrickej excitácie kyslíka, ktorá rozkladá molekuly kyslíka. To sa zvyčajne dosahuje pomocou vysokonapäťových (korónových výbojov) generátorov ozónu. Po roztiahnutí sa väčšina molekúl vráti do stabilnej formy kyslíka. Pri tomto procese sa však časť kyslíka premení na ozón. Tento proces vyžaduje veľa energie na prasknutie molekuly a získanie nízko koncentrovaného toku ozónu. Ak sa použije vzduch, generátory spotrebujú oveľa viac energie ako pri použití čistého kyslíka kvôli obrovskej koncentrácii inertných plynov, ako je dusík. Čisto kyslíkové procesy sú efektívnejšie vďaka koncentrácii kyslíka. Súčasne je možné zvýšiť koncentráciu ozónu z 3-4% so vzduchom na 12-14% s kyslíkom s použitím trikrát menej energie. Prietok s vysokou koncentráciou ozónu je efektívnejší aj z hľadiska prenosu hmoty na ďalšie použitie.
Proces mineralizácie alebo remineralizácie vody je spôsob úpravy minerality pitnej vody na úroveň odporúčanú pre zdravie konzumenta. Odporúčaná metóda je kombinácia injekcií vápnika a oxidu uhličitého na dosiahnutie potrebnej úrovne minerality. Tento proces sa používa tam, kde podzemné vody nemajú dostatočnú koncentráciu minerálov alebo ako dodatočná úprava v procesoch odsoľovania.
Ozón a oxid uhličitý sú dva hlavné plyny dodávané spoločnosťou Air Products a bežne používané pri procesoch pitnej vody. Ozón sa používa na odstránenie chuti a zápachu, odstránenie mikrokontaminantov alebo dezinfekciu. Oxid uhličitý sa používa hlavne na úpravu pH alebo mineralizáciu vody.
Paralelne s plynmi a zariadeniami, ktoré Air Products poskytujú pre vodárenský sektor, majú naši špecializovaní vodárenskí inžinieri tiež bohaté priemyselné skúsenosti. Rozumieme vašim problémom a dokážeme vytvoriť spoľahlivé riešenie založené na našich znalostiach segmentov a know-how nadobudnutom počas mnohých rokov služby vo vodných procesoch. Oddaní ľudia sú k dispozícii, aby prediskutovali a určili, ako by naše plyny a technické zariadenia mohli poskytnúť spoľahlivé riešenia a ako by sa dali prevádzkovať pri každom konkrétnom návrhu vodnej elektrárne.
Air Products dodáva tekutý kyslík alebo oxid uhličitý do mnohých zariadení na pitnú vodu po celej Európe. Vďaka nášmu pochopeniu a odborným znalostiam v procesoch úpravy vody a výzvam, ktorým čelíme, môžeme dodať vhodný produkt alebo riešenie, ktoré spĺňa akékoľvek požiadavky. Môžeme tiež využiť naše znalosti segmentov na navrhnutie najlepších riešení na optimalizáciu existujúcich závodov.
Vďaka nízkej vlhkosti a obsahu uhľovodíkov sú čisté priemyselné plyny prirodzene kompatibilné s prevádzkou generátora ozónu. Nevyžaduje sa žiadna iná úprava ako jednoduchá filtrácia a tento parameter je prirodzenou zárukou dobrej prevádzky spojenej s nenáročnou údržbou a dlhšou životnosťou generátora.
Technológia Air Products vám umožňuje posilniť rastlinu čistým kyslíkom bez zastavenia súčasného prevzdušňovania vzduchu. Koncept, ktorý prijímame, je pokryť nedostatok kyslíka, ktorý sa vyskytuje počas špičiek, alebo nahradiť akýkoľvek nedostatok z prevzdušňovania vzduchu, a to všetko pri zachovaní čo najaktívnejšieho prevzdušňovania vzduchu. V niektorých prípadoch čistý kyslík plne nahradí vzduchové systémy, keď sú jasne identifikované výhody, ako sú úspory nákladov a zvýšenie produktivity, alebo ak nie je možné vyhnúť sa interakciám medzi prevzdušňovačmi s čistým kyslíkom a prevzdušňovačmi na báze vzduchu. Pre každé riešenie sa Air Products' odbornosť technológie a systému zameriava na úsporu nákladov tým, že rozumie každému systému a poskytuje najlepšie riešenie z hľadiska nákladov a efektívnosti.
Air Products vyvinula rôzne špecializované technológie, ktoré možno integrovať do existujúcej úpravne vody na modernizáciu úpravy alebo zvýšenie účinnosti. Najmä na základe dodávok kyslíka a oxidu uhličitého, ktoré sú súčasťou základných plynov dodávaných spoločnosťou Air Products, naše technológie dokážu vyriešiť akýkoľvek problém spojený s preťažením závodu, nedostatočnou účinnosťou, problémami s nepríjemnosťami, uvoľňovaním tvrdých CHSK a mikrokontaminantov a bezpečnostným problémom silných kyselín. manipulácie. Na preštudovanie akéhokoľvek prípadu sú k dispozícii špecializovaní odborníci.
Okrem plynov a zariadení, ktoré sme vyvinuli špeciálne na úpravu vody Air Products 'špecializovaní vodárenskí inžinieri majú dlhoročné skúsenosti s vývojom spoľahlivého, efektívneho a bezpečného riešenia. Náš špecializovaný vodárenský tím je k dispozícii, aby prediskutoval a určil, či by čistý kyslík mohol byť spoľahlivým riešením a ako by sa dal prevádzkovať pri každom konkrétnom návrhu vodnej elektrárne.
Cyklus dusíka vo vodných elektrárňach pozostáva z nitrifikačných období, po ktorých nasledujú denitrifikačné obdobia. Tento proces je riadený dodaním dostatočného množstva kyslíka počas nitrifikačnej fázy (obdobie okysličovania), aby sa amoniak premenil na dusičnany, ktoré sa počas denitrifikačnej fázy (obdobie bez kyslíka) odstránia na plynný dusík. Rovnováha medzi fázami nitrifikácie a denitrifikácie musí byť riadená presne. Efektívnym spôsobom, ako pokryť celý cyklus nitrifikácie a denitrifikácie v obmedzenom časovom období, je zvýšiť periódy nitrifikácie zrýchlením kinetiky reakcie s použitím čistého kyslíka, čo poskytne viac času na denitrifikáciu na dosiahnutie očakávanej hladiny dusíka. Zosilnenie nitrifikácie čistým kyslíkom je spoľahlivé riešenie, ktoré nevyžaduje žiadne investície.
Cyklus dusíka vo vodných elektrárňach pozostáva z nitrifikačných období, po ktorých nasledujú denitrifikačné obdobia. Tento proces je riadený dodaním dostatočného množstva kyslíka počas nitrifikačnej fázy (obdobie okysličovania), aby sa amoniak premenil na dusičnany, ktoré sa počas denitrifikačnej fázy (obdobie bez kyslíka) odstránia na plynný dusík. Rovnováha medzi fázami nitrifikácie a denitrifikácie musí byť riadená presne. Efektívnym spôsobom, ako pokryť celý cyklus nitrifikácie a denitrifikácie v obmedzenom časovom období, je zvýšiť periódy nitrifikácie zrýchlením kinetiky reakcie s použitím čistého kyslíka, čo poskytne viac času na denitrifikáciu na dosiahnutie očakávanej hladiny dusíka. Zosilnenie nitrifikácie čistým kyslíkom je spoľahlivé riešenie, ktoré nevyžaduje žiadne investície.
Prevzdušňovače na báze vzduchu sú samozrejme hlavným zdrojom kyslíka v konvenčnom systéme úpravy. Aj keď je vzduch voľný, obmedzuje účinnosť prenosu kvôli obrovskému množstvu energie potrebnej na zvládnutie rozpustenia plynu na vytvorenie rozpusteného kyslíka. V konfigurácii čistého kyslíka koncentrácia plynu a dostupný tlak zefektívňujú prenos hmoty, čo vedie k tomu, že zariadenia s čistým kyslíkom znižujú spotrebu energie päťnásobne v porovnaní so systémami na báze vzduchu. Táto úspora energie uzatvára náklady medzi týmito dvoma technológiami, pričom riešenie čistého kyslíka podobné nákladom na báze vzduchu vám umožňuje využívať ponúkané technické výhody na zlepšenie prevádzkovej účinnosti.
Keďže čistého kyslíka možno dávkovať toľko, koľko je potrebné, obmedzenia nie sú spojené s množstvom znečistenia, ale skôr s hydraulickými kapacitami zariadenia. Odborníci sú k dispozícii na určenie limitov prípad od prípadu.
Stovky čistiarní vody, priemyselných aj komunálnych a rôznych veľkostí, sú v súčasnosti poháňané čistým kyslíkom. Toto riešenie bolo implementované od prípadu k prípadu, každý pri riešení konkrétneho problému s flexibilným a spoľahlivým riešením. Používanie čistého kyslíka môže pomôcť celkovej prevádzke vodnej elektrárne vrátane lepšieho usadzovania, menšieho množstva vlákien, rýchlejšieho spracovania a zvýšenia účinnosti. Výsledkom je zariadenie, ktoré je menej náchylné na variabilitu prítokov a prináša skutočné zlepšenie celkovej spoľahlivosti procesu. Znižuje časy údržby a prevádzkových cyklov a premieňa citlivý systém na robustný, pričom znižuje prevádzkové náklady znížením spotreby energie potrebnej na prevzdušňovanie na 20 % pôvodných nákladov.
Kyslík: tento komponent prináša efektivitu procesu v každom procese úpravy vody na biologickej a aeróbnej báze. Dodáva sa v súlade s požiadavkami procesu, aby bola zaručená stabilita a spoľahlivosť celej úpravy.
ozón: táto zložka sa používa tam, kde konvenčné biologické úpravy dosiahli svoje limity kvôli tvrdej CHSK alebo nízkej biologickej odbúrateľnosti. Ako chemický prekurzor je ozón jedným z najsilnejších oxidantov, ktorý sa ľahko vyrába a aplikuje.
Oxid uhličitý: tento produkt je dobre prispôsobený na neutralizáciu pH, keď proces vyžaduje mäkkú kyselinu alebo keď je použitie silných kyselín bezpečnostným problémom.
Ako hlavná zložka aeróbneho biologického procesu musí byť kyslík dodávaný v množstvách vhodných pre biomasu kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností, úmerne potrebám procesu. Akýkoľvek nedostatok je rozhodujúci pre biomasu a kvalitu spracovania. Zosilnenie čistého kyslíka je spoľahlivým riešením problémov spôsobených nedostatkom kyslíka alebo nízkou flexibilitou zavedeného systému prevzdušňovania vzduchu. Vo všeobecnosti môže čistý kyslík vyriešiť nezhody odpadových vôd (CHSK, BSK, TSS, NTK…), vláknitý objem v biologických nádržiach, pena, aerosóly, obťažovanie zápachom, nárast znečistenia, variabilita znečistenia a vrcholy. Okrem vzduchu poskytuje čistý kyslík flexibilitu, ktorú vodná elektráreň potrebuje na riadenie kritických procesov a dosiahnutie účinnosti úpravy.
V aeróbnom biologickom procese je znečistenie ošetrené baktériou, ktorá potrebuje kyslík na život a rast. Kľúčovým parametrom na zefektívnenie tohto procesu je dodanie presnej úrovne kyslíka potrebnej na znečistenie. Akýkoľvek nedostatok kyslíka ovplyvňuje rovnováhu procesu a môže znížiť účinnosť a spôsobiť zväčšovanie vlákna. Existujú aj iné chemické produkty, ktoré možno použiť na prekonanie problémov spôsobených nedostatkom kyslíka (kontrola zápachu, vláknitý objem a pena...), ale dobrou praxou je vyhnúť sa problémom v prvom rade dodaním biomasy správnym dávky základných prvkov, ktoré potrebuje na život a prácu v optimálnych podmienkach. Riešenie problému pri jeho zdroji spôsobí, že riešenie bude spoľahlivejšie ako práca na dôsledkoch problému.
Čistý kyslík využíva vyššie koncentrácie ozónu, čo dáva vyššiu rozpustnosť a rýchlejšie reakcie. Ozonizátory s čistým kyslíkom produkujú koncentrácie ozónu v rozsahu 10-14 % w/w.
Vyššie koncentrácie ozónu sa rovnajú vyššej účinnosti spracovania.