Prietokomery musia byť správne dimenzované pre každú konkrétnu aplikáciu, typ plynu, tlak plynu a prevádzkový rozsah. Najprv sa uistite, že váš prietokomer je kalibrovaný pre špecifickú hmotnosť plynu, ktorý meriate. Skontrolujte štítok alebo sklenenú trubicu prietokomeru alebo pre istotu zavolajte výrobcovi. Po druhé, prevádzkujte prietokomer iba pri tlaku, na ktorý bol kalibrovaný. Napríklad prietokomer s premenlivou plochou kalibrovaný pre 5,5 baru a údajom 28,3 m³/h bude skutočne poskytovať iba 21,5 m³/h, ak bude prevádzkovaný pri 2,8 baru. Toto je chyba 24%! Po tretie, aby ste dosiahli čo najlepšiu presnosť a poskytli priestor na nastavenie, dimenzujte prietokomer tak, aby sa váš normálny prietok pohyboval v rozmedzí 30 % – 70 % plného rozsahu. Tieto tri kroky vám pomôžu zabezpečiť dobrú kontrolu nad vašimi tokmi plynu a v konečnom dôsledku aj nad procesom.
Tradične boli vysokotlakové plynové fľaše režimom dodávky pre používateľov v rozsahu malého až stredného objemu. To spôsobilo, že spoločnosti boli vystavené bezpečnostným rizikám spojeným s pohybom fliaš a vystavením vysokému tlaku. Konsolidácia do centralizovaného systému mikroobjemov eliminuje potrebu manipulácie s valcami a znižuje riziko zámeny produktov. Medzi ďalšie výhody patrí znížené vystavenie vysokotlakovým kontajnerom a znížené dopravné zápchy s menej častými dodávkami dodávateľov. Air Products vyvinul možnosť dodávky mikroobjemov ako nákladovo efektívnu a spoľahlivú alternatívu k vysokotlakovým fľašiam na dodávku dusíka, argónu, kyslíka a oxidu uhličitého. Okrem efektívnych a flexibilných skladovacích systémov sú k dispozícii inovatívne potrubné riešenia, ktoré vám pomôžu dosiahnuť hladký prechod od fliaš k mikroobjemu.
Priemyselné plyny (ako je dusík, vodík a argón) pre pece sa vyznačujú veľmi vysokou čistotou (> 99,995 %). Typické úrovne nečistôt sú oveľa menšie ako 10 ppm objemových (ppmv) kyslíka a menej ako 3 ppmv vlhkosti (<– 65° C rosný bod). Táto čistota je zvyčajne dostatočná pre mnohé procesy zahŕňajúce širokú škálu materiálov. Niektoré materiály však môžu v dôsledku svojej vysokej reaktivity vyžadovať dodatočné čistenie, aby sa dosiahli ešte nižšie úrovne nečistôt, najmä pri plynoch dodávaných prostredníctvom voľne ložených alebo rúrových návesov. Niektoré zariadenia inštalujú in-line čističky ako dodatočné opatrenie proti nečistotám zozbieraným z domácej linky. In-line čistenie typicky zahŕňa odstránenie kyslíka a vlhkosti. Niekedy s prívodom argónu je potrebné odstrániť stopové nečistoty dusíka. Výber čističky závisí od plynu a typu a množstva nečistôt, ktoré sa majú odstrániť.